گوشی صداگیر هواردلیت هانیول مدل وایکینگ viking v3
کاربرد گوشی های صداگیر و چه محدود فرکانس صدا را دفع میکند

کاربرد گوشی های صداگیر و چه محدود فرکانس صدا را دفع میکند

کاربرد گوشی های صداگیر و چه محدود فرکانس صدا را دفع میکندکاربرد گوشی های صداگیر و چه محدود فرکانس صدا را دفع میکند. در استفاده از گوشی های صداگیر باید چند نکته را درنظر داشته و درمورد آنها آگاهی داشته باشید. مثلا اینکه محدوده فرکانس مجاز برای گوش انسان ۸۵ دسی بل است ، به طور مثال صدای جاروبرقی درحدود ۸۰ دسی بل است ویا اره برقی صدایی در محدوده فرکانس بالای ۱۱۰ دسی بل دارد. البته اینکه چه مدت زمانی در معرض صدای آسیب رسان قرار بگیرید بسیار مهم است ، مثلا اگر شما به مدت چند ساعت در معرض صدای ۹۰ دسی بل قراربگیرید آسیبی که به گوش شما می رسد بسیار بیشتر از زمانی است که صدای یک ترقه ویا نارنجک دستی که بسیاربیشتر از ۹۰ دسی بل است را برای لحظه ای می شنوید .

گوشی صداگیر 3M Peltor مدل H10A
گوشی صداگیر ۳M Peltor مدل H10A

چگونه می توان گوشی مناسبی انتخاب کرد که بیشترین کاربرد را دارد

حالا این سوال مطرح می شود که چگونه می توان گوشی مناسبی انتخاب کرد که بیشترین کاربرد را دارد ؟ برای پاسخ به این سوال به عددی که روی گوشی های صداگیر* با واحد دسی بل (db) نوشته شده دقت کنید. به عنوان مثال اگر روی یک گوشی صداگیر نوشته شده ۲۵dc یعنی این گوشی صداگیر توانایی این را دارد که شدت فرکانس صدای. آسیب رسان را تا ۲۵dc کاهش دهد و صدا رابه محدوده مجاز برای گوش شما برساند تا آسیبی به گوش وارد نشود .

البته اینکه شدت صدای هر جسم یا فعالیت چند دسی بل است را فقط زمانی به دقت می توانیم اندازگیری کنیم. دستگاههای لازم برای اندازگیری میزان صوت داشته باشیم و این کار در شرکت ها و کارگاهها توسط بخش ایمنی و بهداشت انجام میشو. مثلا هنگام کار با همان اره برقی که پیش از این مثال زدیم و صدایی با قدرت ۱۱۰ دسی بل تولید می شود. شما اگر یک گوشی صدا گیر انتخاب کنید که ۳۰ دسی بل قدرت کاهش نویز داشته باشد فرکانس رابه ۸۰ دسی بل رسانده اید و خطری شما را تهدید نمی کند .

گوشی صداگیر (ایرماف) ویکتوریا EM3000
گوشی صداگیر (ایرماف) ویکتوریا EM3000

همپنین مقاله چه نوع گوشی های صداگیر مناسب و باکیفیت است می‌تواند در انتخاب به شما کمک شایانی بکند.

* فروشگاه ایمنی زمانی فرد وفروشگاه اینترنتی سیف شو*

* محصولات و تجهیزات ایمنی با کیفیت را از فروشگاه ایمنی زمانی فرد واقع در تهران میدان حسن آباد و همچنین در فروشگاه اینترنتی سیف شو می توانید تهیه کنید . فروشگاه ایمنی زمانی فرد با بیش از دو دهه تجربه در زمینه لباس کار و تجهیزات ایمنی در حال فعالیت است .