عینک مناسب برای جوشکاری

عینک جوشکاری اتومات دوجداره دار

استفاده از عینک مناسب برای جوشکاری با توجه به نوع جوشکاری جزو الزامات برای هر جوشکاری میباشد.

در ابتدا لازم است که توضیحی درباره انواع روشهای متداول جوشکاری داده شود

انواع روشهای جوشکاری :

روشهای متداول جوشکاری عبارتند از:

 1.جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار(SMAW)

 2.جوشکاری قوسی با گاز محافظ (GMAW/MIG)

۳٫جوشکاری تیگ (TIG WELDING)

۴٫جوشکاری با قوس الکتریکی (ARC WELDING)

۱٫جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار (SMAW)

از مرسوم ترین روش های جوشکاری، جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار میباشد.روش کار در این نوع جوشکاری بدین صورت است که جوشکار با استفاده از یک دسته جوشکاری، بین دو فلز و دسته جوشکاری ایجاد قوس الکتریکی کرده و سبب ذوب شدن و اتصال دو فلز به یکدیگر میشود.برای اتصال فلزاتی مثل آهن، چدن و فولاد به یکدیگر از این روش جوشکاری استفاده میشود.

از مزایای روش جوشکاری با الکترود دستی میتوان به مواردی همچون مناسب بودن برای فلزات سخت، ارزان بودن تجهیزات جوشکاری آن، قابلیت انجام در اکثر شرایط آب و هوایی، اتصال محکم و قدرتمند دو فلز به هم اشاره کرد.از معایب این روش جوشکاری به قابل اجرا نبودن روی فلزات نازک (باعث ذوب شدن و سوراخ شدن فلزات نازک میشود)، یادگیری سخت برای فرد جوشکار، زشت شدن کار نهایی در صورت حرفه ای نبودن فرد اشاره کرد.عینک مناسب برای جوشکاری عینک با نور ۹ میباشدد می توان گفت مناسب ترین نوع عینک برای جوشکاری

۲٫ جوشکاری قوسی با گاز محافظ (GMAW/MIG)

این نوع جوشکاری که بوسیله ی گاز بی اثر که نقش محافظتی دارد انجام میشود به جوشکاری میگ (MIG)  هم معروف است.جوشکاری میگ نیازمند منبع جریان الکتریکی مستقیم (DC) و سیم جوش که بعنوان الکترود و قطعه کار که بعنوان الکترود دوم شناخته میشود است.جوشکاری به روش میگ میتواند فلزاتی مثل فولاد معمولی، استیل و آلومینیوم را تا ضخامت حداکثر ۴۰ میلیمتر به یکدیگر متصل کند.

از مزایای جوشکاری به روش میگ (MIG) میتوان به قابلیت اتصال ورقه های فلزی نازک، یادگیری آسان، کنترل ساده و خاموش روشن شدن راحت میتوان نام برد.معایب مهم این روش جوشکاری میتوان به عدم کارایی برای فلزات خیلی نازک و یا خیلی ضخیم، ضعیف بودن برای کار با چدن، بسیار قوی بودن برای کار با آلومینیوم، عدم کارایی در شرایط وزش باد و رطوبت زیاد و تمیز بودن سطوح جوشکاری اشاره کرد.

۳٫ جوشکاری تیگ (TIG WELDING)

در جوشکاری به روش تیگ که به آن GTAW  هم گفته میشود برای گرم کردن و ذوب کردن ماده از الکترود غیر مصرفی از جنس تنگستن استفاده میشود.در جوشکاری به روش تیگ همانند  روش میگ از گاز بعنوان محافظ جوش استفاده میشود.از فواید جوشکاری به روش میگ میتوان به دقت زیاد، ظرافت بالا اشاره کرد.لازم به ذکر است که فراگیری این نوع جوشکاری برای افراد مبتدی سخت است.

۴٫ جوشکاری به روش قوس الکتریکی (Arc Welding)

به دلیل اینکه جوشکاری به روش قوس الکتریکی حرارت زیادی تولید می کند از جوشکاری به این روش  بیشتر بر روی فلزات ضخیم استفاده می شود.جوشکاری به روش قوس الکتریکی برای کارهای صنعتی سنگین مثل سازه های فولادی، ساخت ماشین آلات و تجهیزات سنگین استفاده می شود.

از فواید جوشکاری آرک میتوان به کارای مناسب در صنایع فولادسازی، اتلاف کمتر مواد در جوشکاری اشاره کرد.از معایب جوشکاری به روش قوس الکتریکی میتوان به مناسب نبودن برای فلزات باریک، نداشتن ظرافت در جوشکاری اشاره کرد.

حفاظت از اعضای بدن علی الخصوص چشم و صورت در هنگام جوشکاری برای هر جوشکاری از موارد الزامیست.

لنز عینکهای ایمنی به رنگ های زیر طبقه بندی میشوند که به کاربرد هر کدام اشاره می کنیم.

۱٫لنز زرد ۲٫لنز نارنجی ۳٫لنز قرمز ۴٫لنز آبی کوره ۵٫لنز سبز ۶٫لنز دودی ۷٫لنز سفید ۸٫لنز قهوه ای ۹٫لنز جیوه ای ۱۰٫لنز رفلکس ۱۱٫لنز مشکی نور۹

۱٫لنز زرد:

از ویژگی لنز زرد میتوان به دید واضح و تشخیص جزییات اشاره کرد.این عینک در صبح زود یا شب، هوای ابری و مه آلود کاربرد دارد.عینک با رنگ لنز زرد برای پرسنل شیفت شب، محیطهای کم نور مثل انبارها و چاله سرویس مکانیکی، رانندگی در هنگام شب، بازرسان و تعمیرکاران کاربرد دارد.

۲٫لنز نارنجی:

لنز نارنجی مناسب برای هوای نیمه ابری و نیمه آفتابی میباشد.از فواید این نوع لنز کاهش خستگی چشم، افزایش قدرت بینایی و کاهش تابش خیره کننده نور میباشد.عینک با لنز نارنجی مناسب برای پزشکان، دندانپزشکان، بازرسی و تعمیرات قطعات میباشد.

۳٫لنز قرمز:

برای استفاده از تجهیزات لیزری استفاده از عینک ایمنی با لنز قرمز پیشنهاد میشود

۴٫لنز آبی کوره:

از لنز آبی کوره میتوان در مقابل انواع کوره ها استفاده کرد

۵٫لنز سبز :

کاربرد اصلی لنز سبز برای جوشکاری سبک و برشکاری است

۶٫لنز دودی :

کاربرد لنز دودی محافظت از چشم در برابر تابشهای خیر کننده زیاد و اشعه ماورابنفش بدون تغییر در درک رنگ میباشد.استفاده از لنز دودی نسبت به لنزهای رنگی رایج تر بوده  و مناسب استفاده در فضای آزاد و آفتابی میباشد.

۷٫لنز سفید :

عینک PO مدل WA200 ضد بخار
عینک PO مدل WA200 ضد بخار

لنز سفید متداولتراز لنزهای رنگی میباشد.لنز برای استفاده درآزمایشگاه ها ، بیمارستان ها برای مقابل نفوذ مواد شیمایی و ویروس در بیمارستان ها و مکان های عمومی که امکان نفوذ در چشم وجود دارد و همچنین برای هوای آفتابی طراحی شده و جاذب اشعه ی خطرناک ماورابنفش بدون تغییر در درک رنگ است.

۸٫لنز قهوه ای :

لنز قهوه ای برای محیطهای آفتابی و محیطهایی که سایه روشن است طراحی شده.این نوع لنز سبب افزایش قدرت بینایی و بهبود ادراک رنگ در محیط های ذکر شده میشود

۹٫لنز جیوه ای :

این نوع لنز مناسب برای شرایط آفتابی کامل بوده و سبب کاهش نور شدید آفتاب میشود.این نوع لنز برای فعالیت در آب و هوای برفی هم مناسب میباشد.

۱۰٫لنز رفلکس :

این نوع لنز برای افراد شاغل در محیط های بیرون کاربرد داشته و سبب کاهش نور و اشعه شدید آفتاب میشود.

۱۱٫لنز مشکی نور ۹ :

عینک نور ۹ :عینک مناسب برای جوشکاری است .

* محصولات و تجهیزات ایمنی با کیفیت را از فروشگاه ایمنی زمانی فرد واقع در تهران میدان حسن آباد و همچنین در فروشگاه اینترنتی سیف شو می توان تهیه کنید . فروشگاه ایمنی زمانی فرد با بیش از دو دهه تجربه در زمینه لباس کار و تجهیزات ایمنی در حال فعالیت است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

منو اصلی

سوالی دارید؟ از طریق واتساپ به شما پاسخ خواهیم داد